--~= Partner =~--

OUTDOOR.SK

--~= Sponzor =~--

Slovenské elektráne, a.s.

NESTLE.SK

--~= Reklama =~--

 
Zdiel’aj!
Zdielaj na FACEBOOK Vybrali.sme Google
 
Bolo tu: turistov.

 

MENU \ Články - Informácie \ Turistický Tip \ Kriváň 2494 m

Turistický tip: Kriváň 2494 m, najkrajší vrch na Slovensku.

Zdroj: Internet, foto: Ivan Mišeje

Kriváň

Kriváň (2494 m. n m.) sa považuje za symbol národnej hrdosti Slovákov. V 19. storočí sa organizovali výstupy slovenských vlastencov a nadšencov na Kriváň, napr. v r. 1841 Ľudovít Štúr. Táto tradícia znova ožila v 21. storočí.

Najpohodlnejší výstup na vrchol Kriváňu začína na Troch studničkách/ Podbánske - po zelenej značke. Iná, dlhšia trasa po modrej značke začína na Štrbskom plese.

Kriváň je charakteristický impozantný vrch v západnej časti Vysokých Tatier, vypínajúci sa na konci dlhého hrebeňa krivánskej rázsochy, ktorá vybieha z hlavného hrebeňa Vysokých Tatier z Čubriny.

Kriváň 2494 m

Z vrcholu sa vejárovite rozbieha niekoľko hrebeňov, z ktorých pre turistiku je dôležitý len južný a juhozápadný hrebeň. Južný hrebeň prechádza cez Daxnerovo sedlo a Malý Kriváň, nižšie sa rozširuje v široký chrbát a končí sa Nad Pavlovou.

Juhozápadný hrebeň spadá dvoma výraznejšími vyvýšeninami - Vyššou a Nižšou Priehybou - k zalesnenému Grúniku, pamätnému miestu partizánov oddielu Vysoké Tatry, k miestu jeho pobytu a bojov.

***

Variant Tri studničky:

Turistický chodník zelená hneď zo začiatku pomerne prudko stúpa lesom, neskôr prechádza do kosodreviny, až na vrchol nazývaný Grúnik (1 576 m n.m.). Postupne sa chodník dostáva do Krivánskeho žľabu, kde traverzuje popod hrebeň Priehyby. Po 2hod 15min sa dostáva na rázcestie pod Malým Kriváňom, kde sa napája na chodník vedúci od Jamského plesa modrá (popísaný vo variante Štrbské Plesa) až na vrchol Kriváňa.
Naspäť sa vrátime tou istou cestou, alebo je možné zostupovať (ako pri variante Štrbské Pleso) chodíkom modrá cez Daxnerovo sedlo, po Pavlovom chrbáte k Jamskému plesu, kde sa napájame na Tatranskú Magistrálu červená a po 3hod 30min sa dostávame na Tri studničky.

Kriváň 2494 m

Cestou z Troch studničiek

Kriváň 2494 m

pri Draxnerovom sedle

Variant Štrbské Pleso:

Turistický chodník - Tatranská Magistrála červená prechádza v traverze cca. 1hod zo Štrbského Plesa k Jamskému plesu (1 447,5 m n.m.), kde sa napája na chodník vedúci z autobusovej zástavky Biely Váh modrá. Chodník stúpa smerom na sever po Pavlovom chrbáte spočiatku kosodrevinou, neskôr sa otvárajú krásne výhľady do Važeckej doliny na východe a na opačnej strane na hrebeň Západných Tatier. Po 1hod 15min chodník traverzuje z ľavej strany pod vrcholom Malého Kriváňarázcestie pod Malým Kriváňom (2 120 m n.m.). Nasleduje záverečné 45min stúpanie cez Daxnerovo sedlo až na samotný vrchol Kriváň.
(2 334,5 m n.m.) a dostáva sa na Naspäť sa vrátime tou istou cestou.

Kriváň 2494 m

Svišť vrchovský tatranský

Kriváň 2494 m

Štrbské pleso

Odmenou za dosť náročný výstup, vhodný iba pre športovcov a zdravých ľudí bude nádherný výhľad na okolité tatranské údolia a končiare.

Strbske pleso

Štrbské pleso

Lomnicky stit

Lomnický štit

Chata Rysy

Chata pod Rysmi

Rysy

Rysy 2503 m

História: Na južných a juhozápadných svahoch Kriváňa sú ešte aj teraz viditeľné stopy po baníčení v 15.-18. storočí (vyhĺbené štôlne a posledné pozostatky múrov haviarskych obydlí). Na vrchol Kriváňa prví vystúpili bezpochyby neznámi haviari a výstup spišskonovoveského evanjelického kazateľa a prírodovedca A. Czirbesza s priateľmi, uskutočnený 1772, treba považovať len za prvú aj písomne doloženú túru. Kriváň navštívili známi priekopníci-bádatelia Tatier, napr. anglický cestovateľ Robert Townson (1793), francúzsky prírodovedec Belsazar Hacquet (1794), poľský geológ Stanisław Staszic (1805) alebo švédsky botanik Göran Wahlenberg (1813). Prvý zimný výstup uskutočnil r.1884 Theodor Wundt a vodca J. Horvay.
Na pamäť výstupu saského kráľa Fridricha Augusta II. (1840) uhorskí monarchisti vztýčili na štíte obelisk, ktorý zakrátko zničili slovenskí vlastenci, účasníci tzv. národných vychádzok. Prvá z nich sa uskutočnila 16.8.1841 za účasti Ľudovíta Štúra a Michala M. Hodžu. Najväčšiu púť zorganizoval Štefan M. Daxner v memorandovom roku 1861. Od roku 1955 sú tradičné výstupy na Kriváň venované pamiatke SNP a jeho hrdinov v krivánskej oblasti.

Pamätné miesto bojov

Pamätné miesto bojov

Západné Tatry z Kriváňa

Západné tatry z Kriváňa

Na Kriváni

Na Kriváni

Štrbské pleso

Štrbské pleso


Ako symbolický vrch Slovanov a slobody Slovákov stal sa Kriváň významným motívom poézie štúrovského pokolenia a svoju pozíciu v básnickej a piesňovej tvorbe si s novšou náplňou zachoval až podnes.

Horám zdar.

 

Zdroj: Internet, foto: Ivan Mišeje