Podujatie
Popis
Zraz účastníkov: 8:00 Lehota pod Vtáčnikom, časť Sekaniny
Čas výstupu: 2 ½ - 3 ½ hod.
Čas zostupu: 1 ½- 2 ½ hod.
Návrat: v poobedných hodinách
Trasa: Ž: Sekaniny, chata Smrečina 640m- Vrvrava 1010m- Z: Malá Homôľka 1298m-
-Č: Vtáčnik 1346m- a späť
Charakteristika: V dolinách sa už jar prebúdza k životu, ale vo vyšších polohách sa ešte drží
sneh a zima nechce ustúpiť. Aj my využijeme jednu z posledných možností vystúpiť na zasneženú dominantu Hornej Nitry.
Opis: Autami sa dostaneme až ku rampe nad chatami na Sekaninách. Tu začína žltá značka. Tou
budeme stúpať po zvážnici až na Vrvravu. Napojíme sa na zelenú značku, ktorá prichádza z Lehoty pod Vtáčnikom. V miernom stúpaní prejdeme popod Malú Homôľku na hlavný hrebeň a pretneme červenú značku. Odbočíme doľava, po červenej prekonáme posledné prevýšenie a vystúpame ku kovovému krížu, ktorý nahradil po jednej búrke kríž drevený.
Naspäť pôjdeme tou istou trasou.
Lokalita
- Lokalita:
- Vtáčnik
- Štát:
-
Popis
Vtáčnik je pohorie (a zároveň geomorfologický celok) geomorfologickej oblasti Slovenské stredohorie.
Na západe, severe a severovýchode ho ohraničuje Hornonitrianska kotlina, pohorie Žiar a Strážovské vrchy, na východe Kremnické vrchy a Žiarska kotlina, na juhu Tribeč a Štiavnické vrchy.
Vtáčnik predstavuje typické vulkanické pohorie tvorené andezitom. Andezity sú výlevnými ekvivalentmi dioritu. Hlavnými minerálnymi zložkami sú plagioklasy, konkrétne andezín a farebné minerály (biotit, amfibol, pyroxény), ktoré tvoria základnú hmotu i výrastlice. Kremeň a draselné živce sa vyskytujú len ako akcesórie, alebo chýbajú[1].
Vývoj v pohorí Vtáčnik je úzko spätý s vývojom v Kremnických vrchoch. Vulkanická aktivita na strednom Slovensku trvala od spodného bádenu po panón (16,5 – 8,5 milónov rokov)[2]. Kremnické vrchy a Vtáčnik majú komplikovanú stavbu zloženú z viacerých štruktúrnych jednotiek. Dominantnou štruktúrou v západnej časti Vtáčnika je kremnický graben sformovaný vo vrchnom bádene[2]. Pre oblasť mimo grabenu je charakteristická stratovulkanická stavba s prevahou epiklastických brekcií nad lávovými prúdmi.
Spodnú štruktúrnu etáž v Kremnických vrchoch predstavujú relikty bádenského stratovulkánu (pyroxenický, amfibolicko-pyroxenický andezit a príslušné vulkanoklastiká), v spodnom a strednom bádene táto oblasť zasahovala do oblasti Vtáčnika a Hornonitrianskej kotliny)[2]. Do tohto priestoru zasahoval aj okraj distálnej vulkanickej zóny štiavnického stratovulkánu. V riečnom prostredí sa uložili vrstvy polymiktných zlepencov s pieskovcami a pokračujúca subsidencia umožnila vznik jazerno-močiarneho prostredia. Tu došlo k vzniku uhoľných slojov ako sú Handlová a Nováky, ktoré sú bádenského veku.
EventList powered by schlu.net